Akustika hraje zásadní roli v komfortu a funkčnosti našich interiérů, ať už jde o domov, kancelář nebo veřejnou budovu. Správná zvuková izolace zajišťuje klidné a příjemné prostředí, kde se můžeme soustředit nebo odpočívat bez rušení nežádoucím hlukem. Skleněné příčky od LIKO-S představují inovativní řešení, které nejen elegantně oddělí prostory, ale také efektivně zlepší akustiku.
Podívejte se na díl ze série LIKO-Experts, kde se dozvíte podrobnosti a zajímavosti z oboru stavební akustiky. Technický ředitel LIKO-S Ladislav Ravas v rozhovoru přibližuje největší akustické výzvy a jejich řešení.
Rozlišujeme dva hlavní typy akustiky: stavební a prostorovou. Každá má své specifické požadavky a techniky, které zajišťují optimální zvukové prostředí.
V LIKO-S se věnujeme oběma zmíneným typům. Stavební akustiku řeší především interiérové prosklené příčky a interiérové dveře. Neméně se týká také posuvných mobilních stěn a dalších systémů. Naopak prostorovou akustiku dokážeme ovlivnit využitím akustických panelů a paravanů SilentPet.
Samostatnou kategorií jsou pak akustické budky. Ty můžeme s trochou nadsázky označit za "místnost v místnosti", čímž zapadají do obou kategorií.
Stavební akustiku řeší LIKO-S pomocí interiérových příček s výbornými akustickými vlastnostmi. "Co se týče akustiky, skleněné příčky fungují v interiéru velmi dobře. Sklo je materiál, se kterým lze akusticky zajímavě pracovat. Existuje mnoho kombinací a variant, které splňují očekávání zákazníků a architektů. Problémy spíše nastávají u napojení na stavbu a okolní konstrukce, které je potřeba správně řešit a detailně zpracovat," popisuje v epizodě LIKO-Experts technický ředitel LIKO-S Ladislav Ravas.
Pro dosažení klidného prostředí pro práci i odpočinek je třeba zajistit dostatečnou neprůzvučnost interiérových příček. Cílem je zajistit, aby se nežádoucí zvuky nepřenášely z jedné místnosti do druhé.
Vzduchová neprůzvučnost je schopnost konstrukce bránit nežádoucímu šíření zvuku z jedné místnosti do druhé. Udává se v decibelech (dB) a u jednotlivých systémů prosklených příček se může lišit typu, rozměru a uložení skla.
U neprůzvučnosti interiérových příček se standardně udávají laboratorní hodnoty. Je ale třeba si uvědomit, že jsou měřeny v kontrolovaných podmínkách, kde jsou eliminovány veškeré vnější vlivy. Jedná se proto o teoreticky optimální hodnoty neprůzvučnosti, které mohou být dosaženy v ideálních podmínkách, od těch reálných se ale často liší.
Reálná neprůzvučnost může být ovlivněna hned několika různými faktory. "Kromě kvality skla a konstrukce dveří hrají roli i detaily jako těsnění a přechodové materiály pod dveřmi. Správné nastavení a provedení těchto detailů je klíčové pro dosažení optimální akustické izolace," popisuje Ravas.
Díky mnohaletým zkušenostem umíme v LIKO-S navrhnout, vyrobit i namontovat prosklené příčky i dveře tak, abychom zajistili dostatečnou reálnou neprůzvučnost dle požadavků zákazníka. Ve výrobním areálu ve Slavkově u Brna máme vlastní akustickou komoru, kde provádíme vlastní měření, což nám poskytuje velkou výhodu při vývoji nových řešení.
Máte zájem o naše řešení, chcete vypracovat cenovou nabídku nebo se chcete jen na něco zeptat? Neváhejte nás kontaktovat!